Výměna termostatu Citroen C4 1.6HDi 16V

Poslední aktualizace proběhla 25. 10. 2022 uživatelem admin

Postup výměny termostatu na voze Citroen C4 1.6HDi 16v, termostat je stejný s Citroeny Berlingo, C3, C4 Picasso, C5 II a Xsara Picasso a Peugeoty 206, 207, 307, 308, 407 a Partner. Termostat otevíral příliš brzo a motor se nebyl schopný ohřát na provozní teplotu, dle diagnostiky byla nejvyšší teplota 75°C (provozní teplota je 80-83°C) a na termostat bylo najeto přes 245000km. Celkově výměna termostatu zabere asi 3 hodiny práce i s odvzdušněním chladícího systému. Celková naplň je asi 6,5l, systém nikdy nevypustíte úplně celý, proto nám postačí 3l chladící kapaliny a 3l destilované vody.

Na výměnu termostatu potřebujeme

Vypuštění chladící kapaliny

Nejprve musíme vypustit starou kapalinu, která má životnost 3-5 let podle typu kapalinu – modrá G11, červená G12,  nebo žlutá PC. Při vypouštění nesmí být motor zahřátý, nejlépe studený. Vodu vypustíme vytažením spodní hadice na chladiči. Povolíme sponku na hadici a připravíme si nádobu na zachycení kapaliny, po vytažení hadice začne voda vytékat (nezapomeňte otevřít víčko expanzní nádobky).

1.6hid 16v vypousteni vody

Demontáž termostatu

Termostat se nachází na pravé straně motoru pod hadicí sání cca pod zakroužkovaným místem na obrázk, takže nás nemine demontáž hned několika dílů.

umístění termostatu citroen peugeot 1.6hdi 16v

 

Postupně tedy demontujeme následující díly:

  • horní kryt motoru (tahem nahoru)
  • hadici mezi váhou vzduchu a turbem (2 stahovací pásky povolíme 7 klíčem)
  • sání ke vzduchovému filtru (trojúhelníkový kryt + první hadice + druhá hadice k filtr-boxu)
  • autobaterie (nejprve horní kryt, poté baterii odpojíme a odšroubujeme spodní držák a vytáhneme baterii i s ostatními kryty

termostat 16hdi

Dostaneme se do fáze jako na obrázku výše, termostat jde hezky vidět, ale k odpojení zadních hadic nám stále překáží palivový filtr, který musíme odmontovat (návod na výměnu zde).

V dalším kroku začneme odpojovat přední hadice, nejprve odpojíme snímač teploty chladící kapaliny poté horní odvzdušňovací hadičku (zmáčknutím pacek k sobě) a silnější hadici vedoucí do chladiče, ta je připojena pružnou sponou, kterou musíme zmáčknout kleštěmi (lze i sikovkami nebo kombinačkami) a hadici odpojíme.

Nyní odpojíme zadní hadice, hadici blíže baterii odpojíme stejně jako tu přední, u hadice blíže k motoru zamáčkneme bílý plast na horní straně konektoru a hadici vycvakneme.

Termostat bez hadic.

Termostat je přišroubován jedním šroubkem (torx T30) zespodu k plastu na hadici, ten tedy musíme vyšroubovat.

Termostat je k bloku motoru přišroubován čtyřmi šrouby na 10ku klíč, horní dva šrouby jsou celkem snadno přístupné, ty spodní už o něco méně. Musíte se proplétat mezi hadicemi, překáží držák autobaterie, ale jde to a šrouby jdou povolit lehce.

Blok motoru 1.6HDi 16V po demontáží vadného termostatu.
Blok motoru po demontáží vadného termostatu.

Montáž nového termostatu

Blok motoru očistíme, odmastíme a dáme se do montáže nového termostatu, ten má na spodní straně dvě očka, která nasuneme na plastový držák (viz červená místa na obrázku) a přiklopíme k bloku.

Termostat přišroubujeme k bloku, šrouby dotahujeme do kříže s citem (utahovací moment šroubů je 7 ± 1 N.m) a nezapomeneme na spodní šroub T30.

Nový termostat na svém místě.

Nyní namontujeme palivový filtr, zapojíme hadice k termostatu (nezapomeneme na čidlo teploty) , namontujeme zpět baterii a hadici sání mezi turbem a váhou vzduchu. Horní odvzdušňovací hadici necháme zatím odpojenou (u některých motorů může být místo hadice jen odvzdušňovací ventilek).

Odvzdušnění chladícího systému

Poté začneme zalévat chladící okruh, nejprve jsem nalil dva litry chladící kapaliny (koncentrát -74°C) a poté jsem doléval destilovanou vodu. Zalijeme expanzní nádobu až po víčko a mačkáme hadice vedoucí k chladiči, hladina by měla mačkáním klesat. Jakmile poteče z termostatu chladící kapalina, odvzdušňovací hadici zapojíme (zavřeme ventilek).

Motory 1.4HDi a 1.6HDi se často velmi těžko odvzdušňují, originální servisy mají k tomuto úkonu speciální přípravek, nádobu která se napojí na expanzní nádrž a zvýší tím hladinu pro odvzdušnění samospádem.

Samozřejmě tento přípravek většina mechaniků nemá, k tomuto účelu jsem si vyrobil mezi-kus, díky kterému můžu na expanzní nádrž našroubovat PET láhev o objemu alespoň 1,5l a chladící systém odvzdušnit.

odvzdušnění motoru 1.6hdi 16vMotor nastartujeme a zkontrolujeme případné úniky chladící kapaliny, necháme běžet dokud se neohřeje na provozní teplotu, při asi 83°C se otevře termostat a systém by se měl během několika minut odvzdušnit (klesne hladina v nádobě a přestanou stoupat bubliny).

Po odvzdušnění chladícího systému namontujeme zpět demontované díly a dolijeme chladící kapalinu po risku MAX.

Závěr

Chladící kapalinu doporučuji ředit s destilovanou vodou v poměru 1:1,5 až 1:2 kdy je výsledný bod tuhnutí mezi -20 a -25°C, bod tuhnutí si pro jistotu ověřte např. pomocí refraktometru.

Pro ukázku na obrázku níže vlevo 3 roky stará kapalina a vpravo nová chladící kapalina před nalitím do systému, samotná automobilka doporučuje ve svém postupu vždy použít novou chladící kapalinu.

3 odpovědi na “Výměna termostatu Citroen C4 1.6HDi 16V”

  1. Dobrý den. U AUTO ESA jsem zakoupil dovezený vůz PEUGEOT 3008 1,6 HDI 84kW , VIN : VF3OU9HD8ES112735 , dovezen z Belgie s nájezdem asi 120 000. Po zakoupení v roce 2020 jsem nechal vyměnit veškeré provozní kapaliny, rozvody včetně nové vodní pumpy. Nová chladící kapalina je použita značky COOLANT Premium Longlife pro vozy Peugeot a Citroen. Po převzetí a nájezdu několika kilometrů jsem si všiml, že teplota chladící kapaliny je 90 a nebo těsně přes 90 st.C A to se mi zdá příliš, Protože při jízdě do kopce nebo po zastavení běží Sahara a to dříve nedělalo.
    Dotaz : Nemůže to dělat jiný druh chladící kapaliny, Nebo je vadný termostat a nebo tento typ motoru má takovou vyšší provozní teplotu motoru??? Při návštěvě autorizovaného servisu mi bylo doporučeno vyměnit vodní pumpu současně s rozvody. S těžkým srdcem jsem na to kývnul, když rozvody s pumpou měly asi
    20 000km. Po této opravě je teplota stejná jako pred výměnou pumpy a rozvodů. Mám nechat vyměnit termostat ???? Děkuji moooc za info….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *