Jak vyčistit DPF/ FAP filtr doma

Poslední aktualizace proběhla 26. 9. 2023 uživatelem admin

čištění dpf fap svépomocí

V tomto článku bych rád popsal zkušenost s čištěním filtru pevných částic DPF/ FAP pomocí spreje K2 DPF CLEANER na vozech  Citroen C4 1.6HDi 68kw r. v. 2012 s nájezdem 158000km a Citroen C4 1.6HDi 68kw r. v. 2015 s nájezdem 82000km.

Jak funguje filtr DPF/ FAP

DPF neboli Diesel Particulate Filter je filtr ve výfukovém potrubí, který zachycuje pevné částice – saze vytvořené spalováním nafty. Filtr se jednou za čas zregeneruje, tak, že za vysokých teplot dojde ke spálení velké části těchto pevných částic. Bohužel po každé regeneraci zůstává ve filtru nějaké procento nespálených částic, které s nájezdem narůstá. Obvyklá životnost DPF filtru je 100-200 tisíc kilometrů, ale může být samozřejmě i vyšší.

Postup čištění DPF svépomocí

Čistič se aplikuje před filtr pevných částic, kde se nachází i trubka která kontroluje tlak před filtrem.

U motoru 1.6HDi je katalyzátor s FAP filtrem u předního nárazníku, což zjednodušuje celkový proces. Ve spodní části můžeme vidět trubku ke snímači diferenciálního tlaku – vlevo a snímač teploty – vpravo.My použijeme pravý otvor pro trubku, kterou povolíme klíčem č. 19.

Po povolení trubku opatrně vytáhneme a stlačíme dolů, tak aby byl prostor pro zastrčení hadičky.

k2 dpf cleanerHadičku s tryskou zastrčíme do otvoru alespoň 10cm a můžeme přejít k aplikaci čističe.

jak vyčisti dpf domaNyní aplikujeme celý objem nádoby do DPF filtru, nádoba je prázdná asi během minutky.

Jakmile je nádoba prázdná namontujte zpět trubku snímače a nastartujte motor, ten by měl běžet asi 15 minut na volnoběh.

Poté následuje nejdůležitější část čištění a to je absolvování asi 30ti minutové trasy ve vyšších otáčkách 2500-3000. Já jsem najel na dálnici a při cca 2750 otáčkách ujel asi 30km, jízda mi trvala asi 20 minut. Stejné trasy jsem najel se všemi auty.

Jak dopadlo čištění DPF pomocí spreje?

Před i po čištění jsem pomocí diagnostiky zkontroloval stav filtru pevných částic a porovnání můžete vidět na obrázcích níže. První dva obrázky jsou pro vůz s nájezdem 158000km a další dva pro vůz s nájezdem 82000km.

Hodnoty FAP před čištěním C4 2012
Hodnoty FAP po čištění C4 2012
Hodnoty FAP před čištěním C4 2015
Hodnoty FAP po čištěním C4 2015

Vysvětlení hodnot diagnostiky

Total weight of soot in the particle filter – celková hmotnost sazí ve filtru pevných částic, jakmile je hodnota vysoká dojde k regeneraci FAP filtru.

Ash level in the particle filter – level zaplnění filtru pevných částic, tato hodnota automaticky narůstá nájezdem a úplně nesouvisí se zaplněním nebo kondicí filtru. Nový filtr má logicky zaplnění 0% a po najetí 180000km bude hodnota 100%.

Distance remaining before replacement of particle filter – Zbývající vzdálenost do výměny filtru, tato hodnota se automaticky snižuje s nájezdem, u nového filtru se automaticky nastaví 180000km.

Vyčištění DPF před emisemi C4 2012

S autem ani filtrem pevných částic nebyl před čištěním jediný problém, bral jsem ho jako prevenci a byl jsem zvědavý na výsledek, protože ohlasy na podobně produkty jsou rozporuplné.

Následující den jelo auto na měření emisí a STK a hodnota kouřivosti mě mile překvapila. Dovolená kouřivost je 0,51 a naměřená byla 0,03 a to je hodnota, která odpovídá novému filtru pevných částic. Na emisní kontrole před dvěma lety a 38000km byla hodnota malinko horší a to 0,04.

Emisní kontrola 2023 – po vyčištění
Emisní kontrola 2021

Závěr

Jak můžete sami vidět hodnota sazí ve filtru pevných částic se po vyčištění u všech aut snížila a potvrzuje to i kontrola emisí, upřímně jsem výsledkem čištění mile překvapen. Takže čistič svou práci udělal. Podle diagnostiky by se měl FAP filtr u Citroenu C4 z roku 2012 za 10000km vyměnit, ale po nájezdu skoro 160000km funguje filtr jako nový.

Důležité je připomenout, že na životnost a stav DPF filtru má vliv pravidelný servis, kvalita paliva a hlavně jízdní režim auta – nejlépe delší trasy mimo město bez podtáčení motoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *