Vibrace motoru Citroen C1 1.0

Poslední aktualizace proběhla 25. 10. 2022 uživatelem admin

Delší dobu jsem pozoroval vibrace motoru na voze Citroen C1 s benzinovým motorem 1.0VVT-i s nájezdem 135000km. Jde o kolínské trojče s rodiny TPCA (Citroen C1, Peugeot 107 a Toyota Aygo) a nejen motor je tedy ve všech zmíněných vozech úplně totožný. S autem se více nejezdí než jezdí (za rok 3-5 tisíc km), proto mě to počátku až tak netrápilo. Ikdyž jde o tříválec, motor byl z počátku sám o sobě dost tichý a kultivovaný.

Popis a diagnostika problému

Poměrně silné vibrace bylo cítit v kabině převážně při zahřátem motoru na volnoběh, kdy otáčky motoru klesly k 850 ot/min. Vibrace se nemírnily ani po natankování plné nádrže benzinu bez biosložky, začal jsem tedy pátrat po příčině.

Nejprve jsem auto napojil na počítač a provedl diagnostiku, která bohužel neodhalila žádnou závadu, v podstatě mohl být problém kdekoliv od vadného čidla, přes vstřikovač až po chybu zapalování.

Vstřikovače benzinu

Jelikož zapalovací svíčky byly vyměněny před několika měsící, zkusil jsem demontovat vstřikovače. Vstřiky jsem vyčistil ultrazvukem a odzkoušel, ale ani jeden ze tří nejevil žádný viditelný problém. Vyčištěné vstřiky jsme tedy namontoval zpět s novými těsněními a doufail, že se něco změní, ale bohužil, žádné znatelné zlepšení jsem nezaznamenal.

Zapalovací cívky

Další zkoušení proběhlo na zapalovacích cívkách, každá svíčka má vlastní cívku, která je na ni přímo nasunuta a každá cívka je přišroubována jedním šroubkem na desítku klíč. Testování je vcelku jednoduché, demontujeme airbox se vzduchovým filtrem a cívky najdeme hned pod ním. Odšroubujeme tedy tři šroubky, ale cívky necháme nasunuté na svíčkách a nastartujeme motor. Ten necháme běžet na volnoběh a postupně vytahujeme cívky. Jakmile vytáhnete cívku (stačí na pár vteřin) chod motoru by měl být hrubší s lehkým poklepáním, cívku nasuneme zpět a vyzkoušíme další. Pokud se chod motoru nezmění daná cívka je vadná a zralá na výměnu, protože motor neběží na všechny tři válce. Opět problém nevyřešen, všechny tři cívky fungují bez problému.

Lambda sonda

Dále jsem měl podezření na jednu z lambda sond, které řídí směs, ale dle diagnostiky fungoují jak by měly. Mezi tím proběla technická kotrola a samozřejmě emise, které dopadly ještě o něco lépe než před dvěma roky.

Uložení motoru a převodovky

Nedalo mi to a zkotroloval jsem silentbloky motoru, motor je uchycen třemi držáky vpravo na motoru, vlevo na převodovce a dole uprostřed je táhlo reakce. Při zahýbání s motorem nebo při přidání plynu se motor nijak zvlášť nepohyboval moc jsem tedy v nalezení příčiny vibrací nedoufal. Pravý silentblok je ihned vidět po otevření kapoty, ten vypadal v pořádku, táhlo reakce zkontrolujete samozřejmě jen ze spod, kulatý silentblok v táhlu by l také neporušený a vypadál jak nový.

Zbýval tedy levý silentblok převodovky, ten z vrchu nejde vidět v podstatě vůbec a ze spod jen velmi těžko. Pro kontrolu gumové části je tedy nutné demontovat autobaterii a držák, na kterém baterka leží. Už po demontáži těchto dílu mi přišel silentblok podezřelý. Podložil jsem převodovku panenkou a trochu přizvedl, ze spod musíte odšroubovat tři šrouby, které drží silentblok na převodovce a z vrchu dva, které drží silentnlok ke kastli. Po vytažení silentbloku a zahýbání jsem zjistil, že byla guma podélněroztržená asi do 2/3.

utržený silentblok motoru (převodovky)

silentblok motoru citroen c1, peugeot 107, toyota aygo

Foto z montáže nového silentbloku:

 

Většinou se utržený silentblok projevuje i cizým zvukem, např. u mnohem těžšího naftového motoru utržený silentblok klepal po přidání nebo ubrání plynu, kdy se motor nejvíce pohybuje. U malého a lehkého tíválce, ale žádné zvuky slyšet nebyly, proto jsem silentblokům motoru nevěnoval dříve větší pozornost. Po nastartování studeného motoru, kdy jsou otáčky motoru vyšší 1000-1200 ot/min byly vibrace minimální proto jsem nejprve hledal chybu v motoru.

2 odpovědi na “Vibrace motoru Citroen C1 1.0”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *