Poslední aktualizace proběhla 24. 2. 2024 uživatelem admin
Co je to proplach motoru?
Proplach motoru, výplach motoru, vnitřní čistič motoru nebo také velmi oblíbená “dekarbonizace olejového systému” je úkon, který má za úkol kompletně vyčistit systém mazání před výměnou motorového oleje. Proplach rozpouští karbonové usazeniny a jiné nečistoty, které se v motoru postupem času vytváří. Karbonové usazeniny jsou problém jak benzinových tak i naftových motorů hlavně díky EGR ventilům, prodlouženým výměnám motorového oleje (LONG LIFE +15000km) a přímému vstřikování, negativní vliv na životnost motorového oleje mají také krátké trasy se studeným motorem.
Pro jaké motory je proplach vhodný?
Proplach motoru Oil System Cleaner od výrobce Wynn’s můžete použít ve všech benzinových a naftových motorech s přeplňováním i bez a je vhodný pro minerální, polo-syntetické a plně-syntetické motorové oleje. Tento konkrétní proplach motoru obsahuje aditiva k ochraně motoru během čištění.
Oil System Cleaner je jantarově zbarvená kapalina, svou konzistencí připomíná řídký motorový olej a je i mastná podobně jako motorový olej.
Jak provést proplach motoru?
Aditivum nalijeme přímo do zahřátého starého motorového oleje (pro náplň 3-6l oleje), nastartujeme motor a necháme běžet minimálně 15-20 minut. Poté vypneme motor a olej vypustíme (případně odsajeme). Doporučuji nechat olej vykapávat alespoň 30 minut, tak aby vytekla většina oleje, následně vyměníme olejový filtr a nalijeme nový motorový olej. Po propláchnutí není nutné zkracovat interval výměny motorového oleje.
Co proplach motoru vlastně umí?
Na první místě dekarbonizace navrací výkon motoru, snižuje hluk a zároveň spotřebu motorového oleje. Proplach uvolňuje hydraulická zdvihátka, pístní kroužky a systém variabilního časování ventilů. Díky vyčištění olejového systému zabraňuje kontaminaci nového motorového oleje a tím prodlužuje jeho životnost.
Proplach naftového motoru n.1
První proplach jsem provedl na voze Citroen Xantia 2.0HDi 80kw r. v. 2000 s nájezdem přes 300000km.
Na videu níže můžete vidět motorový olej po propláchnutí, používám výhradně jen Total Quartz 9000 5W-40 a najel jsem na něj za rok necelých 10000km.
Moje zkušenost s proplachem naftového motoru
Musím říci, že jsem měl před aplikací proplachu do motoru s najetými 300000km jisté obavy, které se nevyplnily a v podstatě proplach splnil co sliboval.
S motorem nebyly před proplachem žádné problémy, od výměny motorového oleje k další výměně nebylo nutné dolévat olej i když má najeto přes 300000km. Průměrná spotřeba nafty se pohybovala mezi 6,2-6,5l (pravidelné trasy s jízdou v obci mimo ni i po dálnici).
Po najetí více než 20000km je motor stále bez větší spotřeby motorového oleje stejně jako před proplachem, spotřeba nafty se snížila o několik deci a motor se celkové ztišil. Zároveň se zlepšily studené starty hlavně při velmi nízkých teplotách a pocitově je motor o něco pružnější a lépe se sbírá z nižších otáček.
Proplach benzinového motoru
Další proplach jsem provedl na voze Citroen C1 s motorem 1.0VVT-i 50kw r. v. 2006 s nájezdem 132620km. Při tomto proplachu jsem se převážně zaměřil na kompresi motoru, kterou jsem změřil před aplikací a po výměně motorového oleje ( u benzinového motoru je toto měření podstatně snažší). Oil System Cleaner slibuje uvolnění pístních kroužků, tím pádem by se měl proplach projevit i na kompresi ve válcích.
Vliv proplachu na kompresi motoru
Tabulka komprese motoru ve válcích (bar) počítáno od rozvodů:
1. válec | 2. válec | 3. válec | |
Před proplachem | 9,5 | 9,4 | 9,5 |
Po proplachu | 9,8 | 10 | 9,9 |
Změna | +0,3 | +0,6 | +0,4 |
Kompresi jsem měřil v obou případech při zahřátém motoru. Nárůst komprese po proplachu mě mile překvapil i z toho důvodu, že před proplachem, kdy jsem měřil komprese byl v motoru olej 5W-40 a po proplachu jsem použil 5W-30, který má o něco nižší viskozitu.
Vypuštěný motorový olej Total Quartz 9000 5W-40 po proplachu, na olej jsem najel necelých 7000km.
Mýty o proplachu
Často se na různých fórech můžete dočíst, že proplach hlavně u motoru s vysokým nájezdem kilometrů promění motor v olejničku s vysokou spotřebou oleje, také se odstraní nečistoty, které v motoru „těsní“ a dojde tak ke snížení výkonu. Zkrátka má být proplach pro motor celkově škodlivý a k ničemu, často tyto příspěvky píší lidé, kteří proplach nikdy sami neabsolovali.
Mé shrnutí
Jak sami vidíte dekarbonizace motoru není nic komplikovaného a není nutné za ni platit specializovaným firmám tisíce korun, když ji zvládne každý sám při výměně motorového oleje.
Proplachu motoru jsem provedl na motorech 1.0VVT-i 50kw, 1.4HDi 50kw, 1.6HDi 16V 66kw a 2.0HDi 80kw a vždy s velikou spokojeností. U motorů 1.4HDi a 1.6HDi 16V doporučuji provést odsání zbytků oleje, který vždy zůstane ve vaně díky tvaru jejího dna (na odsávání jsem si již před několika léty pořídil odsávačku z Lidlu ). Proplach nyní aplikuji při každé druhé výměně motorového oleje tzn. po ujetí 20-30000km bez zvýšení spotřeby oleje.
Dobrý den. Chci se zeptat na to odsání zbytku oleje. To děláte ze spoda vany skrz diru pro sroub? Vejde se tam zahnuta trubička?
Dobrý den,
pokud myslíte odsávání z motoru 1.4HDi nebo 1.6HDi, tak ano, zbytek oleje odsávám zespod skrz vypouštěcí otvor, protáhnu háček, který jsem si „vyrobil“ z měděné brzdové trubky. Z trubky jsem odřízl oba konce, stáhnul holendry a ohnul, tak aby šel háček protáhnout a zároveň dosáhnul až na dno olejové vany (díky mědi lze velmi snadno tvarovat) a na háček jsem natáhl hadičku z odsávačky. Správně se má olej odsávat přes otvor pro olejeovou měrku, ale není to stoprocentní, přes vypouštěcí otvor takto odsaji minimálně další dl oleje.
Dobrý den
chci se zeptat kde jste se doslech že se může s proplachem najet 50-100km?