Bufík Eberspacher D3W Z

Poslední aktualizace proběhla 16. 11. 2020 uživatelem admin

Eberspächer D3W Z je naftové přídavné topení bez oběhového čerpadla s výkonem 3kW, které přihřívá motor při nižších teplotách pouze za chodu motoru (nejde o nezávislé topení). Bufík D3W Z byl často montován do vozů Citroen Xantia s naftovým motorem 2.0HDi a najdete ho před levým předním kolem.

Schéma Eberspächer D3W Z

Schéma dílů D3W Z

Jak funguje D3W Z?

Jak je napsáno výše, bufík se spouští až po nastartování motoru, při venkovní teplotě cca 5-8°C a teplotě chladící kapaliny menší než 80°C. Pokud tedy ohřívač správně funguje po nastartování by se měla protočit vrtulka ventilátoru, asi 30 vteřin bufík žhaví a poté začne čerpadlo vstřikovat naftu a bufík začne startovat.

Nejčastější závady

Mezi nejčastější závady patří vadná žhavící svíčka, zadřená turbínka (případně vadná ložiska) nebo závada v elektroinstalaci (zoxidované konektory nebo uhnilá kabeláž).

Pokud tedy bufík nefunguje je nutné jej alespoň částečně rozebrat a odzkoušet (jinak závadu nedohledáte).

Demontáž bufíku D3W Z

Abychom se k bufíku dostali u Xantie, tak je nutné demontovat levé přední kolo, podběh a alespoň uvolnit levou část předního nárazníku (malý šroubek na hvězdičku mezi blatníkem a nárazníkem a delší šroub u blinkru na desítku klíč, po odšroubování tahem dopředu vycvakneme nárazník).

Bufík musíme demontovat z auta, abychom měli ke všem šroubkům dobrý přístup (nemusíme odpojovat vodu, ale doporučuji), celkem je upevněn na třech bodech na čelním panelu je jedna matka, druhá je z levé strany u kabeláže a třetí je držák na straně u motorového prostoru. Po odšroubování zůstane bufík viset na hadicích vody, aby letité hadice zbytečně netrpěly bufík podložíme. Dále povolíme výfukovou sponu a spodní šroub, který spojuje výfuk s tělesem přihřívače. Pokud si chceme opravu usnadnit odpojíme i hadice vody, které můžeme pomocí krátké trubky propojit (když je motor studený vyteče jen malé množství vody). Na stole se bufík rozebírá mnohem lépe i vzhledem ke stavu hlav šroubů.

Otevření přihřívače D3 WZ

Nejprve musíme odšroubovat 4 šrouby na horní straně – dva krátké s křížovou hlavou (jdou celkem snadno povolit) a dva na imbus (jeden šroub je dlouhý druhý kratší) při prvním pokusu o povolení se mi obě hlavy protočily, proto jsem musel hlavy naříznout pilovým listem a vytvořit tak drážku pro plochý šroubovák.

d3wz xantia

Nyní povolíme 4 šrouby s křížovou hlavou, které drží přední plastový kryt pod kterým se nachází turbínka vhánějící vzduch do bufíku.

Zadní kryt s otvorem pro přívod vzduchu vysuneme a zůstane nám těleso bufíku a horní kryt, v horním krytu je i řídící jednotka, do které vede 8-pinový konektor, který opatrně vycvakneme. Druhý káblík o dvou žílách vede do palivové pumpy, ten také odpojíme.

Testování D3W Z

V první řadě vynutíme spuštění bufíku proklemováním spínacího relé (1), vytáhneme relé z patice a propojíme krátkým káblíkem na zásuvce pin s označením 3 a 5 (schéma je níže nebo přímo na relé) a otočíme klíček do polohy žhavení nebo nastartujeme. Pokud je bufík funkční měl by se spustit, pokud se nic neděje, tak se dáme do testování. V mé Xantii jsou v motorovém prostoru celkem 3 relátka č. 1 pro bufík, č. 2 je sice patice pro relé, ale jen se dvěma káblíky (diagnostika bufíku) a č. 3 pro mlhovky. Před proklemováním doporučuji bufík resetovat vytažením 20A pojistky (označená červeně) na několik vteřin.

D3W Z pracuje s napětím 8V, ale pro odzkoušení (na několik vteřin) lze použít klasických 12V přímo z autobaterie.

Nyní můžeme snadno vyšroubovat žhavící svíčku a odzkoušet ji napětím přímo z autobaterie (na několik vteřin), pokud nezačne žhavit do červena, tak je špatné a je nutné ji vyměnit.

Díky schématu níže otestujeme motorek turbíny vhánějící vzduch, na 8-pinovém konektoru najdeme pin 1 a 2 (piny jsou vždy naproti sobě a označeny číslem) a na vteřinu přivedeme napětí z autobaterie a turbína by se měla roztočit, pokus se neroztočí, tak může být jen zatuhlá a pomůže prostříkání uvolňovacím sprejem a následné rozhýbání.

Stejně tak odzkoušíme palivovou pumpu, přímo na pumpě je 2-pinový konektor, pokud na konektor přivedeme 12V a budeme rychle připojovat a odpojovat, měli bychom vidět v průhledné hadičce pohyb nafty a slyšet ťukání pumpy (můžeme odpojit hadičku z bufíku, abychom se opravdu přesvědčili o funkčnosti pumpy).

Testování snímačů

K otestování snímačů (teploty. přehřívání a plamene) nám vystačí klasický multimetr z možností měření odporu. Pokud je snímač v pořádku musí naměřený odpor odpovídat teplotě (pokud je motor studený, tak vnější teplotě).

schema d3wzMoje trable z bufíkem:

U mé Xantie X2 2.0HDi 80kw byl bufík po koupi nefunkční a po odzkoušení žhavící svíčky jsem zjistil, že vůbec nežhaví. Protože byl výsledek nejistý (nevěděl jsem jestli bude svíčka jediný důvod proč bufík neběží) zakoupil jsem levnější náhradu za cca 300,-Kč. Žhavící svíčku jsem tedy vyměnil, sice měl bufík snahu startovat, ale nikdy nechytl, proto jsem ho opět demontoval, kompletně rozdělal a hledal závadu jinde. Zvláštní na tom všem bylo to, že nově zakoupená svíčka žhavila, rozpálila se do ruda, ale asi né dostatečně.

Mezi mé marné pokusy patřilo:

 • výměna levné žhavící svíčky
 • kontrola kabeláže
 • kontrola všech snímačů
 • odzkoušení spínacího relé
 • kompletní vyčištění spalovací komory
 • odzkoušení palivového čerpadla
 • kontrola sítka palivového čerpadla

Žhavící svíčka žhavila, nafta šla do komory, ale po dvou pokusech o start jsem ji vždy vylil z výfuku. Hledal jsem různě po diskuzních fórech u nás i v zahraničí a zkoušel různé tipy k oživení, ale bez úspěchu.

Nakonec jsem se někde dočetl, že žhavící svíčka nemusí dostatečně žhavit na to aby nafta chytila, tak jsem se rozhodl zakoupit keramickou žhavící svíčku (kterou všude jen doporučovali). U nás svíčku zakoupíte cca od 1400,-Kč, proto jsem pohledal v zahraničních obchodech a svíčku sehnal za 19$ tedy za necelou pětistovku na Banggood.com s poštovným zdarma. Z čínského e-shopu Banggood objednávám už několik lit bez jakýchkoliv špatných zkušeností, žhavící svíčka dorazila za necelé tři týdny od objednání.

eberspacher d3wz keramicka svicka
Keramická žhavící svíčka

Svíčku jsem našrouboval, napájel a zkusil proklemovat relé a k mému překvapení chytl na první pokus. Bufík jsem tedy namontoval zpět do auta a čekal na ochlazení, několik dní poté se pohybovaly venkovní teploty pár stupňů nad nulou, ale bufík nikdy sám od sebe nenastartoval. Dolil jsem tedy chladící kapalinu mezi rysky, odvzdušnil chladící systém a dále jezdil, asi po týdnu jsem absolvoval kratší cestu asi 5km a po vypnutí motoru jsem slyšel zvuk tryskového motoru a od té doby bufík šlape jako hodinky.

Zdroje informací:

Závěr

Po více než roce a půl stále bufík funguje bez jediného problému se žhavící svíčkou z čínského Banggoodu. Sám se spíná okolo teploty 6°C (podle teploměru v autě) .

10 odpovědí na “Bufík Eberspacher D3W Z”

 1. Parádní návod, dnes jsem dal bufíka s čínskou svíčkou konečně do xantie a naběhl. Tak snad mu to vydrží 🙂

 2. Koukal jsem na ten činskej eshop ale nenašel jsem tam keramickou svičku na 8V pro D3WZ. Nevíte kde jinde ji sehnat? Koupil jsem obyčejnou 8Voltovou a bufík se párkrát rozeběhl, ale poté už šel z bufíku jen dým.

   1. Svíčka před nějakou dobou dorazila. Celej nadšenej jsem ji tam namontoval. Ale po spuštění se protočí pouze ventiláto a tím to hasne. Nejspíš vyhodnotí nějakou chybu a ke žhavení se nedostane. Když jsem tam měl novou Beru svíčku, tak se topení po dvakrát rozjelo a běželo bez problému. Ale po 3., 4., … už z něj šel jenom dým až to skončilo opět jenom u toho ventilátoru. Proto jsme tu keramickou svíčku kupoval. Motorek ventilátoru, palivovou pumpu a snímače jsem dle návodu testoval a zdá se být v pořádku. Nějaký tip? Díky

  1. Pokud teče z bufíku voda, tak by neměl být problém ho demontovat a do hadic vody místo bufíku nasunout trubku/ hadici nebo ho jinak obejít.

 3. Jen postřeh, pokud měníte svíčku, kupte buď originál, nebo keramiku. Nevím proč, ale všechny ostatní přestanou celkem rychle fungovat (koupil jsem žhavku BERU na vyzkoušení, týden jakž fungovala, po čtrnácti dnech jen kouř a nic -po vymontování mrtvá a natavenej žhavicí kolík, a co jsem projížděl různá fóra atd. je to i u jiných značek)

  1. Je to tak, keramická svíčka má mnohem delší životnost, osobně ji mám v autě přes tři roky a bufík šlape každé mrazivé ráno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *