Zlomená zapalovací svíčka v hlavě

0 Comments

Poslední aktualizace proběhla 27. 2. 2020 uživatelem admin

Při měření komprese ve válci jsem chtěl zároveň vyměnit zapalovací svíčky, určitý čas jsem jezdil na obyčejné svíčky a chtěl jsem vrátit iridiové svíčky od výrobce DENSO na které jsem dříve najel asi 20000km, ale při dotahování svíčky jsem pravděpodobně vynaložil více síly než bylo potřeba a uslyšel jsem lupnutí.

Oblilo mě horko a chvíli jsem si myslel, že jsem protočil závit, ale svíčka měla velikou vůli na to aby šlo o závit. Problém byl ten, že svíčka nešla tahem vytáhnout ani povolit či dotáhnout. Proto jsem došel k názoru, že se svíčka rozpůlila, na internetu jsem našel několik případů kdy dojde k oddělení závitové části od té keramické viz obrázek níže.

zlomená zapalovací svíčkaV mém případě se svíčka nejen oddělila, ale navíc se keramické část i rozpůlila v místě vyznačeném červenou linkou na obrázku výše. Na svíčku jsem pomocí prodloužení a kladiva několikrát z vrchu poťukal a horní část s matkou povolila a bylo možné ji vytáhnout.

Před vytažením bylo nutné zbavit se větších úlomků keramiky, které se nesmí dostat do válce, k tomu jsem použil vysavač s palivovou hadicí 10mm viz obrázek níže. Nečistoty i s keramikou se mi celkem snadno podařilo vysát.

Nyní byl problém s tím jak dostat ven zbylou keramickou část, prohraboval jsem garáž a hledal cokoliv co by mi mohlo moct a narazil jsem na dvousložkové lepidlo určené k lepení kovů a delší hřebík s větší hlavou. Lepidlo jsem rozmíchal natřel na hlavu hřebíku a posadil přímo na svíčku. Lepidlo jsem nechal asi 15 minut působit a poté velmi opatrně vytáhl i se zbytkem keramické části svíčky.

Okolí závitové části, která zůstala zašroubovaná v hlavě jsem opět důkladně vysál a nachystal si vytahováky na zničené nebo zalomené šrouby, které jsem pořídil asi za 100,-Kč i s dopravou na Aliexpressu.

 

Závitová část zapalovací svíčky v hlavě motoru.

Vytahovák vsuneme do závitové části a kladivem lehce naťukneme, ten se zařízne a závit vyšroubujeme z hlavy ven.

rozpůlená zapalovací svíčka

Vytažená rozlámaná zapalovací svíčka

Celkové vytažení zlomené zapalovací svíčky netrvá déle než hodinu, každopádně doporučuji pracovat raději pomalu.

Některé informace a obrázky jsem čerpal:

https://www.championautoparts.com/Technical/Tech-Tips/Removing-Broken-Spark-Plug.html

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Nejprohlíženější příspěvky

Archivy

Články partnerů

    Nejsou k dispozici žádné články
+ Přidat článek

Rubriky