Zlomená zapalovací svíčka v hlavě

Poslední aktualizace proběhla 27. 2. 2020 uživatelem admin

Při měření komprese ve válci jsem chtěl zároveň vyměnit zapalovací svíčky, určitý čas jsem jezdil na obyčejné svíčky a chtěl jsem vrátit iridiové svíčky od výrobce DENSO na které jsem dříve najel asi 20000km, ale při dotahování svíčky jsem pravděpodobně vynaložil více síly než bylo potřeba a uslyšel jsem lupnutí.

Oblilo mě horko a chvíli jsem si myslel, že jsem protočil závit, ale svíčka měla velikou vůli na to aby šlo o závit. Problém byl ten, že svíčka nešla tahem vytáhnout ani povolit či dotáhnout. Proto jsem došel k názoru, že se svíčka rozpůlila, na internetu jsem našel několik případů kdy dojde k oddělení závitové části od té keramické viz obrázek níže.

zlomená zapalovací svíčkaV mém případě se svíčka nejen oddělila, ale navíc se keramické část i rozpůlila v místě vyznačeném červenou linkou na obrázku výše. Na svíčku jsem pomocí prodloužení a kladiva několikrát z vrchu poťukal a horní část s matkou povolila a bylo možné ji vytáhnout.

Před vytažením bylo nutné zbavit se větších úlomků keramiky, které se nesmí dostat do válce, k tomu jsem použil vysavač s palivovou hadicí 10mm viz obrázek níže. Nečistoty i s keramikou se mi celkem snadno podařilo vysát.

Nyní byl problém s tím jak dostat ven zbylou keramickou část, prohraboval jsem garáž a hledal cokoliv co by mi mohlo moct a narazil jsem na dvousložkové lepidlo určené k lepení kovů a delší hřebík s větší hlavou. Lepidlo jsem rozmíchal natřel na hlavu hřebíku a posadil přímo na svíčku. Lepidlo jsem nechal asi 15 minut působit a poté velmi opatrně vytáhl i se zbytkem keramické části svíčky.

Okolí závitové části, která zůstala zašroubovaná v hlavě jsem opět důkladně vysál a nachystal si vytahováky na zničené nebo zalomené šrouby, které jsem pořídil asi za 100,-Kč i s dopravou na Aliexpressu.

 

Závitová část zapalovací svíčky v hlavě motoru.

Vytahovák vsuneme do závitové části a kladivem lehce naťukneme, ten se zařízne a závit vyšroubujeme z hlavy ven.

rozpůlená zapalovací svíčka
Vytažená rozlámaná zapalovací svíčka

Celkové vytažení zlomené zapalovací svíčky netrvá déle než hodinu, každopádně doporučuji pracovat raději pomalu.

Některé informace a obrázky jsem čerpal:

https://www.championautoparts.com/Technical/Tech-Tips/Removing-Broken-Spark-Plug.html

11 odpovědí na “Zlomená zapalovací svíčka v hlavě”

 1. Zdravím mám stejný problém jen s tím rozdílem že celá svíčka až na závitovou část šla ven rozlomila se ve stejném bodě který popisujete jen s tím že řeším už jen tu část kdy je potřeba vytáhnout čistě jen závit na kterém je samozřejmě odtrh chci se zeptat dá se pořídit nástroj který popisujete někde v česku? Z důvodu toho abych nemusel čekat 2 měsíce na doručení?

   1. Díky moc a které číslo vytahováku jste použil si náhodou asi nepamatujete že? Koukám že jste do dal do prodlužovacího nástavce na ráčnu a omotal páskou to číslo mě zajímá z toho důvodu jestli ta prodlužka může být 1/2 nebo budu potřebovat menší abych věděl jestli sehnat další část nářadí nebo vystačím s tím co mám zasekl jsem se na té části s vytažením závitu jinak mám vysavač, hadici vyřešeno na zapojit vysavač mám nové svíčky mám nástroje na potřebné dotažení svíček už jen potřebuji dostat ven závit přesně tu část co je vidět na obrázku napadlo mě zkusit závit vytočit přes zbylý odtrh ale ten není tak pevný aby otočil závitem i přes to že nepraskne tak se zdeformuje to jsem si dnes vyzkoušel a jsem tím pádem zpátky u problému že nevím jak dostat ven s těmi vytahováky jste borec já to hledal 6 hodin a našlo mi to jen málokvalitní za nějakých 450 korun a jelikož firma specializující se na tuhle problematiku může až po novém roce nechce se mi tak dlouho čekat nicméně ještě mě zajímá jestli materiál svíčky neměl tendenci při záběru vytahováku třeba se ohýbat dovnitř díry nebo jestli po zakousnutí držel a závit se točil jde mi o nějakou představu toho co mám nebo můžu čekat protože to zkrátka bude muset jít na první pokus a úspěšně díky za odpověď

    1. Na velikost vytahováku ani prodloužení si už nepamatuji, ale vytahovák byl asi ten největší nebo druhý největší a prodloužení buďto 1/2 nebo 3/8. Vytahovák jsem vsunul do díry pro ráčnu a pojistil páskou aby nesjel. Potom jsem vytahovák spustil do „svíčky“ a naťuknul, těžko říct jak moc, ale jde vidět jak moc vytahovák zajede a přes hrany se kousne, pak už jsem jenom pootočil pomocí sikovek a bylo hotovo. Jinak vytahovák se při povolování ani nehnul, každopádně svíčky jsem tam měl něco asi rok a půl.

     1. Takhle mám prodlužovací nástavec jen 1/2 tak doufám že to bude on pro jednodušší práci a sikovky byly použity na vytvoření páky k povolení nebo k čemu? Protože pokud jo pak by stačila ráčna popřípadě trubka na ni pro lepší páku ne? Nebo to mělo jiný důvod? Vytahováky jsem už objednal mají přijít někdy příští týden

     2. Prodloužení jsem použil naopak (viz předposlední fotka), vytahovák jsem nasunul do otvoru pro ráčnu (nepasuje na 100%, proto ta páska). Sikovkami nebo nastavitelným klíčem (přesně si už nepamatuji) jsem chytil čtyřhran na prodloužení a povolil.

     3. Jo takhle supr díky za rady a držte mi palce snad to bude v pořádku příští týden dám vědět jak jsem dopadl

     4. Věřím, že to dopadne dobře. Stejný postup doporučuje i výrobce zapalovacích svíček Champion viz odkaz na konci článku.

 2. Tak vám tento týden bohužel nic nedám vědět ten Daitex mi zrušil objednávku že to byl doprodej a jak jsem říkal já to našel jen na jedné stránce a tam mají inventuru takže od tamtud to taky nebude nevím jak to hledáte ale mně to nachází jen závitníky ?

 3. Díky za radu vážně to jsem ho dostal ven daitex určitě nedoporučím mají na stránkách binec a taky to byl jen doprodej pokud by měl někdo štěstí a viděl by článek dříve než se mu svíčka rozlomí doporučím před výměnou objednat vytahováky na aliexpressu sám jsem si objednal 2 sady do zálohy ale sadu se kterou jsem vytáhnul závit jsem objednal v ČR včera brzo ráno jsem ji objednal a dnes odpoledne přišla z Prahy do Brna nicméně chci poděkovat za článek vytáhlo mi to v podstatě doslova trn z paty díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *