Výměna zadních tyček stabilizátoru Citroen C5 III (X7)

Poslední aktualizace proběhla 27. 7. 2023 uživatelem admin

K výměně zadních tyček stabilizáturu na Citroenu C5 III (X7) mě vedlo lehké poklepávání, které bylo občas slyšet od zadní nápravy. Proto jsem zkusil jen rukou vůli na čepech a obě tyčky byly gumové. K tyčkám je vcelku pěkný přístup od zadního nárazníku.

Tyč stabilizátru MEYLE HD

Protože chci aby kosti chvíli vydržely, sáhnul jsem po tyčkách od Meyle ve verzi HD tedy díl pro „těžký výkon“.  Všechny čepy ve verzi HD mají větší průměr než originální díl, díky tomu je prodloužena životnost dílu. Paradoxně nejsou nejdražší variantou a tak jsem dál neváhal. Cenový rozdíl je asi +75,-Kč oprotityčkám od TRW.

Rozdíly mezi novou tyčkou Meyle HD a starou od výrobce TRW můžete porovnat na obrázku níže.

tyč stabilizátoru C5 Meyle HD

Výměna zadních tyček stabilizátoru

Nejprve jsem auto vyheveroval a sundal zadní kolo. Tyčka je snadno přístupná a není nutné již nic dalšího demontovat.

Před povolováním matky jsem si oba závity nastříkal uvolňovačem abych si usnadnil jejich povolení.

Při povolování se vždy začne protáčet i samotný čep, proto je nutné chytit si střed pomocí torxu a matku povolovat pomocí očkoplochého klíče. Rozměr klíče se může lišit podle výrobce tyčky stabilizátoru, většinou jde o klíč 15 nebo 16mm. Tyčky od Meyle nemají ve středu torx, ale má před čepem pločku na plochý klíč (viz foto výše).

Po vyšroubování matek musíme tyčku vytáhnout, to nám komplikuje zvednutí auta heverm jen na jedné straně, proto musíme zapáčit zkrutnou tyč směrem dolů. Já jsem si pomohl silným roxorem a zapáčením o nápravnici jsem tyč stalčil a tyčku stabilizátoru druhou rukou vytáhl. Auto jsem si raději ještě podložil pomocí špalku, aby mi nespadlo při páčení z heveru (pro jistotu).

Pak už jen v opačném pořadí namontujeme novou tyčku, kterou dotáhneme ráčnou s ořechem, čep je nový a při dotahování se většinou neprotočí.

Nová tyčka stabilizátru na svém místě.

Výměna zadních tyček stabilizátrou na voze Citroen C5 je poměrně snadná pokud lze vše povolit, jedna strani mi zabrala asi 15 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *