Jak často měnit olej v autě

Poslední aktualizace proběhla 28. 2. 2023 uživatelem admin

Motorové oleje mají danou svou životnost v první řade podle počtu kilometrů a ve druhé v čase.  Nejčastěji doporučovaný interval výměny motorového oleje výrobců moderních motorů je až 30000km nebo 2 roky podle toho co nastane dříve (při zhoršených podmínkách 20000km nebo 1 rok). Konkrétní interval výměny určuje stejně jako typ motorového oleje daný výrobce motoru.

Jaký zvolit interval výměny oleje?

Motorové oleje s prodlouženým intervalem výmeny tzv. LONG LIFE oleje jsou tu s námi už nějakou chvíli a tak už víme že 30000km na jednu náplnň je více než zdrávo. U olejů se standartní životností se udává interval výměny 20000km. Obecně se ví, že pro dobro a životnost motoru je lepší intervaly mezi výměnami zkracovat o cca 20%. U LONG LIFE olejů na 15-20000km (nebo 1 rok) a u standartních olejů na 10-15000km (nebo 1 rok).

Jaká je životnost motorového oleje?

Logicky, motorový olej provozem stárne a zhoršují se jeho důležité vlastnosti. Informace o reálné životnosti oleje najdete na internetu od více zdrojů, kde se testují vzorky olejů v laboratoři. Diplomová práce na téma životnosti Long Life olejů je přiložena níže a najdete tam spoustu detailních informací z testování 36 vzorků s různým nájezdem z benzinových i nfatových motorů. V podstatě shodné závěry najdete i v dalších zdrojích.

Prodloužení životnosti oleje

Velmi důležitou inforamcí uvedenou i v diplomové práci je správná výměna oleje, kdy jde důležité většinu starého oleje dostat z olejové vany a to nejlépe pomocí odsávačky která vysaje olej i s případnými usazeninami na dně vany. Nedojde tak ke kontaminaci nového oleje a prodloužíte tím životnost nové náplně.

Z diplomové práce jsem zde vložil dvě křivky měřených vlastností a to obsah antioxidantů a obsah oxidačních produktů, kde jde pěkně vidět přechod limitních hodnot daleko před 30000km nájezdem.

antioxidanty v motovém oleji

oxidace motorového oleje

Pro ty kteří nechtějí procházet celou práci ocituji závěr:

Měřením a vyhodnocením kvalitativních parametrů motorového oleje bylo prokázáno, že i v těch nejlepších případech dochází k překročení limitních hodnot těchto parametrů do 15 tisíc kilometrického proběhu, což je polovina předpokládané životnosti 30 tisíc kilometrů. To bylo potvrzeno dopočítáním zbytkové životnostki u vzorků, jenž měly všechny měřitelné paramatery pro limitními hondotami. Na základě naměřených výsledků je tedy doporučeno zkrátit interval oleje na 15 – 20 tisíc kilometrů, a to za předpokladu ideálních podmínek provozu vozidal.

Platí tedy obecné známé doporučení, u standartních motorových olejů měňte náplň nejpozději každých 10-15000km nebo jednou za rok a u Long Life olejů  15-20000km nebo jednou ročně.

Zdroje:

https://blogauto.cz/wp-content/uploads/2023/02/BelesM_AnalyzaZbytkove_MS_2019.pdf

https://www.oleje.cz/imgs/articles/523-2_AutoEXPERT_Mytus_9.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *