Povinná výbava osobního automobilu 2017

Poslední aktualizace proběhla 7. 11. 2017 uživatelem admin

Lékárnička

Autolékárnička velikost I. je asi nejdůležitější součást povinné výbavy, kterou ráda kontroluje i Policie ČR. proto doporučujeme zkontrolovat trvanlivost lékárničky a případně si pořídit novou.

Náhradní žárovky a pojistky

Žárovky a pojistky je možné koupit v jedné univerzální sadě. Sady se liší podle žárovky v přední světlometu. Nejčastěji používané halogenové žárovky jsou H7, H4 a H1.

Zvedák a klíč na šrouby kol

Zvedák neboli hever najdete obvykle v rezervě i s klíčem na šrouby. Z automobilky máte pravdě podobně klíč typu fajfka, který se rád při povolování ohne nebo dokonce praskne (ano i zde se dá ušetřit). Nejlepší a univerzální volbou je křížový klíč na kola, kterým snadno povolíte i kola dotažená rázovým utahovákem.

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník podobně jako lékárničku použijete jen v krajních případech jako jsou dopravní nehoda nebo třeba defekt pneumatiky. Při této situaci je nutné umístit trojúhelník na okraj vozovky tak, aby byl pro ostatní řidiče včas viditelný, a to ve vzdálenosti nejméně 50m, na dálnici nejméně 100m za vozidlem.

Reflexní vesta

V roce 2016 došlo k novele vyhlášky, která mění normu výroby nových výstražných vest (norma ČSN EN ISO 20471:2013). Každopádně můžete s klidným svědomím použít i starší vesty plnící normu EN 471, které  jsou z hlediska bezpečnosti dostatečné a odpovídají technickým požadavkům. Normu najdete většinou našitou přímo na vestě.

Doporučená výbava

Tyto položky nepatří do povinné výbavy, ale jde o věci, které se Vám zkrátka v autě hodí mít.

Do doporučené výbavy patří například tažné lano, hasící přístroj, destilovaná voda, startovací kabelypracovní rukavice nebo i sprej na opravu pneumatiky bez demontáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *