Barva na brzdové třmeny a bubny

Poslední aktualizace proběhla 25. 10. 2022 uživatelem admin

Barva na brzdy je speciální akrylátový email přímo určený na brzdové třmeny a bubny, charakterizuje se dobrou odolností vůči atmosférickým podmínkám. Barvy na brzdy jhsou obvykle v barvách černá, červená, stříbrná a žlutá.

Barvu lze aplikovat na brzdové třmeny přímo na autě, ale nejlepší je třmeny demontovat a vše provádět mimo vůz. Já jsem třmen demontoval, proto budu popisovat postup mimo auto.

Brzdový třmen po očištění
Brzdový třmen po očištění

Postup lakování brzdových třmenů:

 1. Demontujeme brzdové třmeny pro snažší aplikaci barvy a čištění.
 2. Třmen si rozděláme – odšroubujeme vodítka, odvzdušňovací šroub a ostatní příslušenství.

  Rozebraný brzdový třmen
  Rozebraný brzdový třmen
 3. Očistíme brzdič mechanicky od hrubých nečistot pomocí ocelového kartáče.
 4. K důkladnému očistění je dobré použít i kvalitní chemický čistic, mohu doporučit tento čistič motoru, který se mi osvědčil a opravdu funguje. Čistič nastříkám na čištěné díly, které si položím do vaničky a nechám několik minut působit, poté kartáčem části důkladně očistím a opláchnu teplou vodou, tento postup opakuji ještě minimálně jednou. Pokud mám dost času nebo jsou díly silně znečištěny, aplikuji čistič motoru nechám chvíli působit a zaliji vodou, tak aby byly díly ponořené, takto nechám čistič působit několik hodin klidně do druhého dne. Po vytažení z lázně opláchnu čistou vodou a nechám uschnout.
 5. V dalším kroku je potřeba zadělat všechny části na třmenu, které nechceme lakovat jako jsou závity, otvory a brzdový pístek s gumičkou. K tomu vám poslouží zmuchlaný papír nebo igelit, který nacpeme do otvorů a tím zamezíme zalakování. Brzdový pístek jsem zakryl, tak že jsem si vystřihl z papíru kolečko podle vnějšího průměru gumičky a přiložil na pístek.

  Lakování brzdového třmenu
  Zadělané otvory a pístek s gumičkou před lakováním.
 6. Před nastříkáním barvy na brzdy oba díly odmastím např. Čističem brzd, aby barva na brzdový třmen přilnula a necháme několik minut vydechnout.

  Čistič brzd na odmaštění brzdového třmenu před lakováním.
  Čistič brzd na odmaštění před lakováním.
 7. Mezitím si připravíme pod lakované díly igelit nebo papír a důkladně protřepeme plechovku s barvou asi 3 minuty. Plechovku je dobré před lakováním prohřát asi na 30°C např. v teplé vodě.

  Příprava před lakováním.
  Příprava před lakováním.
 8. Barvu na brzdy aplikujeme ze vzdálenosti cca 25cm ve 2-3 tenkých vrstvách.

  Lakování brzdového třmenu
  Lakování brzdového třmenu.
 9. Třmen má dost nerovnoměrný tvar, proto je jeho lakování časově trochu komplikovanější, já jsem třmen stříkal ze 4 stran abych pokryl jeho celý povrch.
  Brzdový třmen po lakování.
  Brzdový třmen po lakování.

  10. Po lakování necháme zaschnou, ale ještě než lak úplně vytvrdne, tak opatrně odstraníme igelit a papír, kterými jsme schovali nelakované části.černá barva na brzdový třmen

 10. Po úplném vytvrzení můžeme třmen zkompletovat a poté namontovat zpět na auto.

  Nalakovaný brzdový třmen
  Smontovaný brzdový třmen připravený na montáž na auto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *