Proplach chladiče

0 Comments

Poslední aktualizace proběhla 2. 3. 2020 uživatelem admin

Proplach chladícího systému pomocí přípravku Zollex Radiator flush, stejný postup platí i pro Wynns Radiator Flush. Proplachy slouží k odstranění rzi, vodního kamene a jiných nečistot z celého chladícího okruhu. V tomto článku vám ukážu použití již zmíněného přípravku od Slovinského výrobce Zollex na voze Citroen Xantia 2.0HDi 80kw.

proplach chladici soustavy

Zollex Radiator flush

Přípravek po otevření – jde o kapalinu nazelenalé barvy a po protřepání pění

Co proplach chladiče umí?

Aktivně odstraňuje rez a vodní kámen z chladícího okruhu automobilu, zároveň nepoškozuje gumové a kovové díly ani těsnění v motoru.

Použití proplachu chladící soustavy

Nejprve je potřeba aplikovat přípravek do zahřáté chladící kapaliny, pokud máte možnost nalít 300ml proplachu do expanzní nádrže, můžete tak udělat. Já jsem nejprve prohřál motor jízdou na provozní teplotu a následně pomocí stříkačky vybral vodu z nádobky a poté nalil proplach do expanzní nádrže. Při otevírání víčka při zahřátém motoru doporučuji víčko překrýt hadrem a pomalu povolovat.

Aplikace proplachu do expanzní nádržky

Víčko nádobky jen lehce dotáhneme, tak aby mohly unikat výpary a nastartujeme motor, ten necháme běžet 10 – 15 minut na volnoběh. Po uplynutí této doby motor vypneme a necháme zchladnout asi 2 hodiny. Po vychladnutí motoru můžeme „kapalinu“ vypustit.

vyplach motoruPo vypuštění naplníme chladící okruh čistou vodu (může být i z vodovodu) prohřejeme motor na provozní teplotu (aby se otevřel termostat) a po vychladnutí opět vypustíme.

Usazeniny na dně po vypláchnutí chladícího sytému.

1. kapalina z expanzní nádrže před proplachem, 2. kapalina po proplachu, 3. kapalina po propláchnutí vodou

Kdy použít proplach chladicího systému?

Proplach je vhodné použít zejména po koupi ojetého vozu, kdy nevíte jak dlouho je kapalina v chladící soustavě. Pokud otevřete víčko expanzní nádrže a uvidíte rezavou kapalinu je čas na proplach :). Proplach můžete udělat i před výměnou vodní pumpy nebo po opravě motoru.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Nejprohlíženější příspěvky

Archivy

Články partnerů

    Nejsou k dispozici žádné články
+ Přidat článek

Rubriky