Oprava stahovačky Citroen Xantia II

Poslední aktualizace proběhla 25. 10. 2022 uživatelem admin

Nejčastější závadou stahovacího zařízení u vozů Citroen Xantia r. v. 98-01 je prasknutý plastový jezdec, který se po letech zvedání okna unaví a vysmekne se lanko, které vede od motorku. Bohužel novou elektrickou stahovačku na Xantii pravděpodobně neseženete, ale existuje celkem snadné řešení za pár korun.  Jezdec se liší na levou a pravou stranu.

Špatný jezdec stahovačky praskne většinou při stahování okénka (uslyšíte hlasitou ránu zevnitř dveří) a okénko začne pomalu sjíždět dolů nebo spadne najednou. Por akutní opravu lze okénko podepřít např. dřevěnou tyčkou, tak aby zůstalo zavřené.

citroen xantia jezdec stahovacky

Nejprve musíme demontovat čalounění dveří abychom se dostali k samotné stahovačce.

 

Nejprve vyšroubujeme šroubek, který drží kryt spínačů předních oken a odpojíme konektory od spínačů.

Poté dva šrouby, které jsou právě pod krytem spínačů.

Následně dva šrouby pod loketní opěrkou.

A poslední dva šroubky najdeme pod mřížkou, která zakrývá reproduktor.

Poté čalounění vycvakneme a položíme na čisté místo. Pod čalouněním je izolace, kterou opatrně odlepím, tak abychom se dostali k otvorům ve dveřích.

Odpojíme konektor od stahovačky a sjedeme oknem níže, tak abychom se snadno dostali k jezdci. Jezdec je prostrčený dírou v okýnku a je na něj navlečená guma se sponou (závlačka), která ho zajistí aby z okna nevyjel. Sponu vytáhneme do boku (jde celkem z tuha) a demontujeme i gumičku. Následně opatrně vytáhneme jezdce a okno vysuneme co nejvýše a podepřeme, tak aby nesjelo dolů.

 

Nyní odšroubujeme 3 šrouby, které drží stahovačku na svém místě klíčem 10mm a přes největší otvor opatrně vytáhneme ze dveří.

Při prasknutí jezdce, často vyjede i jedno z lanek, proto musíme namotat lanka, tak aby stahovačka fungovala jak má.  Nejprve odšroubujeme 3 šroubky, které drží motorek na liště a opatrně pomocí šroubováku vypáčíme „cívku“ i s motorkem z vodící lišty.

stahovačka

 

Na jedné straně lišty je doraz a druhá strana je bez dorazu, na této straně sjedeme se starým jezdcem a navlečeme nového jezdce.

jezdec xantia

Nyní musíme správně namotat lanka stahovačky, lanka můžete namotat podle obrázku níže. Při namotávání je lepší mít pomocníka. Po namotání vsuneme cívku na své místo (musíme si cívku přidržet) a protáhneme pravé lanko přes plastový napínák a nasuneme konec do jezdce. Nyní protáhneme levé lanko mimo plastovou kladku a konec nasuneme do jezdce. Pomocník nám přidrží stlačený napínák (tím nám uvolní pravé lanko abychom se nepřetahovali) a opatrně přetáhneme lanko přes plastovou kladku vlevo. Pokud vše klapne, tak nasuneme motorek stahovačky do cívky a našroubujeme tři šroubky, tím máme stahovačku opravenou.

Před zpětnou montáží stahovačky doporučuji lehce namazat lištu vazelinou pro snadnější pohyb jezdce. Také vyzkoušejte funkci stahovačky, stačí napojit konektor a spínač a několikrát vyjet a sjet jezdcem pro jistotu.

Stahovačku protáhneme opatrně do dveří a přišroubujeme ji třemi šrouby, poté sjedeme okénkem dolů k jezdci a nasuneme ho do otvoru v okně.

Z vnitřní strany na jezdce natáhneme gumu společně se sponou, která okno zajistí.

Opravu máme za sebou, před montáží čalounění dveří opět doporučuji stahovačku odzkoušet (několikrát sjet dolů a nahoru).

Jedna odpověď na “Oprava stahovačky Citroen Xantia II”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *